farnosť Kostolná pri Dunaji

Rímsko-katolícka cirkev

Posted by marian.jasenovec@eltras.sk on July - 25 - 2015 | Comments Off on Splav Malého Dunaja / Csónaktúra a Kis-Dunán

DSC01137

Leto je ten správny čas na poznávanie prírody, oddych, stretávanie sa.

Osvieženie pri vode sme si dopriali na splave Malého Dunaja v sobotu 25. júla 2015. Tento ročník bol už piatym v poradí pod záštitou pána farára Pavla Gajdoša. Na splav sa pridal aj pán farár Marek z Kuchyne spolu s priateľmi. Celkom nás bolo asi 30. Malí, väčší, starší… Rozdiel medzi najstarším a najmladším vodákom bol viac ako 70 rokov. Čo na to poviete?

Po dlhých a veľmi horúcich dňoch sme v sobotu vyštartovali do Vlkov. Už po ceste popŕchalo a vo Vlkoch sa spustila prehánka. Ale ani malé deti to od dobrodružstva neodradilo a ochotne nastupovali do lodiek. Hneď ako sme vyrazili, počasie sa zlepšilo a pred nami bol príjemný slnečný deň.

Tok Malého Dunaja má kľukatú trasu, je pokojný, občas sa treba vyhnúť spadnutému stromu, ktorý má konáre kade-tade aj pod vodou. Ak ich nezbadáte, čaká vás ešte väčšie dobrodružstvo – môžete sa vykúpať.

Niektorí sa teda vykúpali, ale zachraňovať sme nemuseli nikoho – voda nie je hlboká. Stačí iba pochytať veslá, šiltovky, sandále a spočítať, či je posádka kompletná. J

Je s tým dosť srandy, takže niektorí sa vykúpu aj dobrovoľne. Veď je leto.

Z loďky sa toho dá veľa pozorovať. Po trase sú zátoky plné vodných rias a vysokej trávy. Darí sa tam vodným vtákom, divým kačkám. Ak si chcete oddýchnuť, stačí sa zastaviť na nejakej lúčke, ktorú stretnete po ceste. Po Malom Dunaji sa splavuje aj veľa iných turistov: rodinky, zaľúbenci, športovci. Každému je veselo, niektorí sú pripečení od slniečka, niektorí si spievajú, takže o zážitok je postarané.

Do Jelky sme sa splavili asi po 4 hodinách. Každý chcel byť prvý, lebo pán farár vyhlásil, že posledný platí obed. Ale vtipmi nás zásobovali aj deti v loďkách, boli naozaj zábavné a vytrvalé. Každý sa chcel pričiniť o šťastné doplavenie sa do cieľa.

Pri vodnom mlyne v Jelke nás čakali ostatní kamaráti, ktorí sa neplavili, lebo si netrúfli, alebo majú veľmi malé deti.

Občerstvili sme sa spolu, oddýchli si. Zaslúžene! Bol to dobrý výkon – v nedeľu to bolo v ramenách aj trochu cítiť. Ale ďakujeme za zážitky!

 

Fotky/Fényképek
2015. július 25-én már ötödik alkalommal került sor a Kis-Dunán megszervezett csónaktúrára plébános urunk, Gajdoš Pál vezetésével. Csatlakozott hozzánk Marek atya, kuchyňai plébános is csapatával. Kb. harmincan lehettünk, s a legöregebb és legfiatalabb résztvevő közti korkülönbség 70 évre rúgott.

A csónaktúra az idén is Vőkön kezdődött, s az indulás után a napocska is kisütött. Négy óra elteltével érkeztünk meg Jókára a vízimalomhoz, ahol már vártak ránk a többiek, akik nem vállalkoztak a csónakázásra vagy apró gyerekeik vannak. Következhetett a megérdemelt pihenés. Köszönjük az élményeket!

Comments are closed.