farnosť Kostolná pri Dunaji

Rímsko-katolícka cirkev

Posted by marian.jasenovec@eltras.sk on March - 12 - 2018 | Comments Off on Obnovená sakristia a presbytérium

Po dlhých 18-tich mesiacoch sme sa dočkali kompletne obnovenej sakristie (obslužnej miestnosti pre kňaza, kostolníkov, miništrantov a pomocníkov) vo farskom kostole v Kostolnej. Spočiatku boli pocity niektorých farníkov zmiešané, keďže asi pred trinástimi rokmi sa dával do sakristie na steny nový drevený obklad. Avšak generálna rekonštrukcia bola nevyhnutná.

Nutné bolo podpílenie zaplesnených stien od spodnej vlhkosti a naopak sa zase žiadal celoročný prístup k vode na upratovanie, kvety, liturgiu a hygienu. Vybudovali sme preto novú dvojitú toa-letu vedľa sakristie a do zeme osadili žumpu. Prerobilo sa vnútorné vedenie plynovodu, aby neprechádzalo cez svätyňu kostola. Zakúpením nového plynového kondenzačného kotla pre potreby kostola sa zvýšila nielen efektivita kúrenia a teplota interiéru v zimných mesiacoch, ale citeľne sa zvýšila i samotná návštevnosť chrámu. Okrem nových omietok a stropu bolo potrebné vyriešiť podlahu, ktorá pôvodne spočívala len v drevených doskách položených na zemine. Dnes má sakristia, podobne ako presbytérium kostola, nové odizolované podložie s podlahovým kúrením a identickú kamennú mramorovú dlažbu. Sakristia je zároveň súčasťou prepojeného samocirkulačného systému odvetrávania stien pod podlahou spolu so svätyňou kostola.

Nové steny zdobí krásne osvetlenie, nástenné hodiny, tri vitrážové okná a na mieru vyrobený nádherný drevený nábytok, ktorý zaplatili veriaci z ružencového bratstva a zo spoločenstva Srdca Ježišovho. Nielen pre kňaza, kostolníkov, či miništrantov, ale verím, že i pre ostatných veriacich a návštevníkov táto zmena prispeje ku duchovnému i kultúrnemu zážitku, keďže sakristia je zároveň súčasťou chrámu z 13. storočia, v ktorého starostlivosti vidieť náš spoločný záujem o Boží stánok medzi nami. I na tomto mieste využívam príležitosť, aby som sa úprimne poďakoval všetkým pomocníkom a dobrodincom.

V tomto roku sa zároveň púšťame do kompletnej rekonštrukcie sakristie aj pri kaplnke v Hrubom Šúre. Táto by po novom mala v sebe skrývať okrem spoločenskej miestnosti so sociálnym zariadením a kuchynskou linkou aj oddelenú spovednú miestnosť určenú pre sviatosť zmierenia a duchovné rozhovory.

Fotky

Pavol Gajdoš

Comments are closed.