farnosť Kostolná pri Dunaji

Rímsko-katolícka cirkev

Posted by marian.jasenovec@eltras.sk on October - 15 - 2017 | Comments Off on Farská púť na Moravu / Morva Zarándoklat

Naši farníci sa vybrali putovať na Moravu do susedných Čiech. Navštívili viaceré chrámy v za prítomnosti sprievodcov. Veľmi družnú atmosféru podporila významná udalosť, ktorá sa zhodou okolností konala v Olomouci. Touto udalosťou bola vysviacka dvoch biskupov. Po malom zdráhaní sa predsa len naši pútnici zachovali biblicky a neodmietli pozvanie na hostinu, ktorá sa konala po slávnosti priamo pri katedrále.

Púť k našim susedom, ktorú absolvovali 13. a 14. októbra bola pre všetkých veľkým povzbudením a tiež vedomostným obohatením. Viacerí sú rozhodnutí si podobnú akciu zopakovať.

Fotky

V dňoch 13. – 14. októbra 2017 sme sa z našej farnosti a z pobočiek zúčastnili pútnického zájazdu na Moravu. Autobus bol doplnený aj pútnikmi z Vrakune.

Trasa zájazdu bola: Kroměříž – Svatý Hostýn – Olomouc – Svatý Kopeček.

Prvá zastávka bola v meste Kroměříž, ktoré pre množstvo architektonických pamiatok nesie názov Hanácke Atény. Cenný je Arcibiskupský zámok, ktorý bol stáročia reprezentatívnym sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. Absolvovali sme prehliadku historických sál zámku. Komplex aj s Kvetnou záhradou je zapísaný na zozname UNESCO. Popoludní bol odchod do Svatého Hostýna, kde sa nachádza Bazilika Nanebovzatí Panny Márie. Nad hlavným oltárom sa nachádza socha Panny Márie v životnej veľkosti s Ježiškom, ktorý metá blesky určené Tatárom, ktorí obliehali Moravu. V roku 1241 tu boli porazení. Po príchode do Svatého Hostýna sme mali svätú omšu. Gitara, ktorá sprevádzala sv. omšu dodala v tejto prekrásnej bazilike neskutočnú atmosféru.

Ráno o 6:45 sme spoločne absolvovali Krížovú cestu. Krížová cesta v nás zanechala veľmi hlboké zážitky. V rannej rose, v šuchote jesenného lístia, v sprievode gitary to bolo neskutočné.

Po raňajkách bol odchod na ďalšie pútnické miesto Svatý Kopeček pri Olomouci, kde sa nachádza pútnický chrám Panny Márie uctievaný ako Kráľovná Moravy. Chrám bol v r. 1995 povýšený na „baziliku minor“ a navštívil ju aj Svätý otec Ján Pavol II. Svätá omša bola o 11.00 hod., ktorú nám odslúžil náš pán farár. Poobede bol odchod do Olomouca. Dominantou je Dóm sv. Václava a Stĺp Najsvätejšej Trojice (UNESCO). Meria 32 m a v jeho spodnej časti sa nachádza kaplnka.

Stĺp má najväčšie zoskupenie sôch v rámci jednej skulptúry v strednej Európe. V blízkosti je budova radnice, Orloj, Arcibiskupský palác a meštianske domy – špička európskej architektúry.

Práve 14.októbra v katedrále sv. Václava svätili dvoch pomocných biskupov olomouckej arcidiecézy. Vedľa katedrály bolo agapé, kde nás veľmi srdečne pozvali a pohostili.

V katedrále sme mali tichú adoráciu. O 17.00 hod. bol odchod domov. Pani sprievodkyňa bola úžasná. Po ceste domov nám náš pán farár vytvoril nezabudnuteľnú atmosféru.

Vážený pán farár. V mene všetkých pútnikov Vám ďakujeme za krásne chvíle prežité na svätých omšiach. Duchom povzbudení a tónmi Vašej gitary povznesení sme sa šťastní, spokojní a veselí vrátili do svojich domov.

Pán Boh zaplať

Otília Slováková

Kostolná pri Dunaji

Comments are closed.