farnosť Kostolná pri Dunaji

Rímsko-katolícka cirkev

Posted by marian.jasenovec@eltras.sk on August - 8 - 2015 | Comments Off on Capoeira na farskom dvore /Capoeira a plébániaudvaron

Capoeira je označovaná ako brazílsky bojový tanec bývalých otrokov. V súčasnosti sa považuje za bojový šport s pevnými pravidlami. História capoeiry je spájaná s históriou otroctva v Brazílii. Capoeira bola viac ako len bojový štýl. Bola vytvorená ako nádej na prežitie, ako nástroj, vďaka ktorému otrok na úteku mohol prežiť na nepriateľskom území a brániť sa pred tzv. capitães-do-mato – koloniálnymi agentmi, ktorí mali na starosti hľadanie otrokov na úteku. Títo boli vždy ozbrojení. Podstatou capoeiry bola obrana bez zbrane proti zlodejom sliepok, násilníkom, lupičom a otrokárom. Stala sa populárnou, dostala pevné pravidlá a po futbale je druhým najobľúbenejším brazílskym športom. Dnes capoeira predstavuje unikátnu kombináciu tanca, akrobacie a netradičného bojového umenia s osobitnou filozofiou. Súboj dvoch súperov je možno najlepšie definovať ako predstieraný boj – hru založenú na improvizácii, avšak s prísnymi rituálnymi pravidlami, ktoré bránia vzniku násilného chovania. Dôraz je kladený najmä na plynulosť súhry pohybov oboch hráčov, čo v kombinácii s hudbou a spevom robí capoeiru bojovým umením, ktoré je atraktívne nielen pre zúčastnených, ale aj pre divákov.
Keďže aj naši malí farníci sa úspešne venujú capoeire, rozhodli sme sa usporiadať 8. 8. 2015 na našej fare ukážkový tréning. Aj keď vonku bolo 38°C, všetci, deti aj dospelí, ktorí sa prišli pozrieť, si capoeiru vyskúšali a na základe portugalských príkazov inštruktora Latina vytvorili jeden synchronizovaný celok. Capoeira oslovila naozaj všetkých a akrobatické kúsky spojené s úžasnou hudbou špeciálnych brazílskych hudobných nástrojov inštruktora Latina a jeho žiakov z Vem Camará Capoeira vyrážali dych. Viac o capoeire sa môžete dozvedieť na http://www.vemcamara.sk.
Anna Waschinova

 

Fotky / Fényképek

 

A capoeira egy küzdősport, amely Brazíliából ered, s a szökésben levő rabszolgák fejlesztették ki, hogy meg tudják magukat védeni fegyveres üldözőikkel szemben. Ma a capoeirában tánc és akrobatikus elemek ötvöződnek egy egyéni filozófiával rendelkező nem hagyományos küzdősporttá, amely a foci után a második legkedveltebb brazil sport. Két ellenfél küzdelmét tettetett harcnak lehetne nevezni – improvizáción alapuló, mégis szigorú szabályokat követő játéknak, amely kizárja az erőszakos viselkedést. Fontos a játékosok összhangja és a mozdulatok folytonossága – mindez zenével és énekkel összekapcsolva nemcsak a résztvevők, hanem a nézők számára is élvezetessé teszi az említett harcművészetet.
Mivel plébániaközségünk kis tagjai is sikeresen művelik a capoeirát, 2015. augusztus 8-án bemutatót tartottak a plébániaudvaron. A nagy meleg ellenére minden érdeklődő – felnőttek és gyerekek egyaránt – kipróbálta a capoeirát, s az edző portugál utasításait követve összhangban mozgó egészet alkotott. A capoeiráról bővebben az alábbi honlapon olvashatnak: www.vemcamara.sk.

Comments are closed.